Att söka plats till åk 2 och 3

Nu i slutet på juni ser vi över eventuellt lediga platser i åk 2 och 3 inför hösten och tar in elever som står på vår kölista.  Om du vill sätta upp dig på den så ber vi dig skicka in följande dokument:

En ansökan där det klart framgår vilket program och inriktning du vill gå på. Om du kan tänka dig flera program/inriktningar, så rangordna dem. Ange bara de inriktningar som du verkligen kan tänka dig.

Se till att du även skickar med telefonnummer vi kan nå dig på

En kopia på betyg över samtliga avslutade gymnasiekurser

En studieplan som visar vilka kurser du läser och ska läsa på det program du går nu.

Mejla din ansökan till studievägledare för respektive program enligt nedan och vi återkommer till dig om du blir erbjuden en plats.

 

SYV Eva-Marie Dahl, Ekonomiprogrammet

 evamarie.dahl@stockholm.se

 

SYV Susanne Monto, Naturvetenskapsprogrammet, Teknikprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet

susanne.monto@stockholm.se

Dela: