Grattis Rasmus, Simon, Simon och Ludvig i E15A och E15B!

Stort GRATTIS till Rasmus Huldt, Simon Ramnö, Simon Mäntylä och Ludvig Lillengård i klass E15A och E15B som har vunnit Paysons pris ”Young E-business of the Year 2017” samt ett stipendium på 10.000 kr. Tävlingen pågick under oktober månad då ungdomar i åldern 15-25 år fick skicka in sina e-handelsidéer till Payson. Fem finalister från hela Sverige utsågs, däribland det vinnande bidraget från Bromma gymnasium. Emma Lindgren, marknadschef på Payson, motiverar det vinnande tävlingsbidraget så här: "Tempus Novum har en mycket smart idé som underlättar människors vardag. Affärsidén är unik, fyller ett behov som många har och juryn skulle personligen vilja använda den här tjänsten."

Vinnarna driver under det här läsåret UF-företaget Tempus Novum vars affärsidé är att erbjuda urmakartjänster på internet. Deras affärsidé gör dem till Sveriges första online-urmakare. Som kund skickar man in sin klocka för att få den lagad eller uppfräschad och när klockan är servad av företagets egna urmakare skickas den tillbaka.

Dela:
Kategorier: