Seger i första gruppspelet i Skol-DM i innebandy!

Vi gav oss iväg mot Sollentuna sim- och idrottshall för att spela det första gruppspelet i innebandy för att möta 2 st. lag: Rudbeck och Kungsholmens gymnasium. I en 3-lagsgrupp är förutsättningarna tuffa, det är endast vinnaren som säkert går vidare…

Rudbeck (som hade hemmaplan) skulle ställa upp med ett starkt lag – de har många innebandyspelare på hög nivå. Kungsholmens gymnasium har under tidigare år haft framgångar, men de är mer osäkra styrkemässigt från år till år. Ibland mycket bra och ibland mindre bra. I den första matchen vann Rudbeck mot Kungsholmen med 8-1. Vi skulle möta Kungsholmen i matchen efteråt och visste att det var viktigt försöka vinna – och med många mål – eftersom ifall vi skulle klara minst oavgjort i den kommande sista matchen mot Rudbeck, skulle vi vinna gruppen på målskillnad. Vi vann med 12-1 och slog av lite på takten, för att ha krafter kvar i sista matchen. I den sista matchen mot Rudbeck blev det tuffa tag – dock hade vi i första perioden stort bollinnehav och många vassa målchanser. Till slut gjorde vi 1-0! Vi höll undan och ledde fortfarande med 1-0 inför den andra och sista perioden (i Skol-DM är den endast 2 x 20minuter). I början av den andra perioden gjorde vi mål igen! 2-0! De pressade på mer nu och hade betydligt mer bollinnehav – vi försvarade oss bra, de hade inga direkta målchanser. I en kontring lyckades vi göra 3-0! När det var 3 minuter kvar fick de efter hård press in ett mål, 3-1. Nu pressade de ännu hårdare och publiken eldade på… Ett hårt långskott – 3-2! Nu var det drygt 1 minut kvar, nervöst. Mycket kamp, mycket känslor och en hel del is i magen – gjorde att vi ändå kunde hålla undan anstormningen från Rudbecks grabbar – och avgå med seger 3-2!

Vi är vidare och nu laddar vi om inför nästa omgång! Tack för en mycket bra insats!

/Tor, idrottslärare

 

 

Dela:
Kategorier: