Prisregn över Bromma gymnasium!

På mässan Entreprenörskap på riktigt 2018 den 26-28 mars regnade priserna och utmärkelserna över Bromma gymnasium, när Ung Företagsamhet utsåg vinnarna i årets tävlingar. Totalt vann vår skola i inte mindre än sex kategorier: fyra priser och två utmärkelser.

Altitude Filming UF, som drivs av fem elever från Teknikprogrammets flyginriktning, skrev historia när de blev det första UF-företaget i Bromma gymnasiums historia att ta hem segern i den mest prestigefyllda tävlingskategorin Årets UF-företag. Som ett av Sveriges 25 bästa företag kommer de därför att representera Stockholm på SM i Ung Företagsamhet den 16-17 maj. Företaget vann även andra plats i kategorin Årets Tjänst.

Bromma gymnasiums Naturvetenskapsprogram tog hem tävlingsvinster i inte mindre än tre olika kategorier. Ett företag från skolans ekonomiprogram tilldelades ett så kallat "wildcard" och kommer därmed att få tävla i SM. Slutligen utsågs skolans förstelärare i entreprenörskap Carl Kronberg till Årets UF-lärare för andra året i rad.

Stort grattis till alla vinnarna!

TÄVLINGSVINSTER 2018
Ung Företagsamhet
Bromma gymnasium

Årets UF-företag
1:a pris
+ en plats på SM i Ung Företagsamhet
Altitude Filming UF
Teknikprogrammet

Årets Tjänst
2:a pris
Altitude Filming UF
Teknikprogrammet

Årets Grafiska Profil
1:a pris
CoverED UF
Naturvetenskapsprogrammet + Teknikprogrammet
 

Årets Digitala Innovation
2:a pris
Full Koll UF
Ekonomiprogrammet + Naturvetenskapsprogrammet

Årets Personliga Utveckling
1:a pris
Carl Rudling (Foulard UF)
Naturvetenskapsprogrammet

Årets UF-lärare
1:a pris
Carl Kronberg

"Wildcard"
+ en plats på SM i Ung Företagsamhet
Tempus Novum UF
Ekonomiprogrammet

Utöver ovanstående tävlingsvinster hade Bromma gymnasium även finalister i kategorierna Årets Affärsplan, Årets Monter och Årets Säljare.

Företagen Altitude Filming UF och Tempus Novum UF kommer att representera Stockholm på SM i Ung Företagsamhet den 16-17 maj.

 

Dela: