Avancemang i Skol-DM i fotboll!

Vi har genomfört första gruppspelet i Skol-DM i fotboll - och vi stod som värdar och arrangörer denna gång. Stora Mossens IP bokades och vi bjöd in till matchspel! De andra två lagen i vår 3-lagsgrupp kom från Spånga gymnasium och Stockholm Science. Som vanligt är det tuffa regler: ett lag går vidare. Den första matchen mellan Spånga och Stockholm Science slutade 1-1 (1 poäng var). Spånga var våra första motståndare enligt spelschemat och har ett erkänt skickligt lag med stora, starka spelare. Ganska tidigt visar det sig att våra grabbar är snabbare och får till farliga kontringar. De var tuffa och svåra att ta bollen av - och de lyckades efter press få till farliga avslut på mål några gånger. Men vår skicklige målvakt Alexander Brockert (EK18EA) lyckades rädda dessa skott - stabilt agerande matchen igenom! En bit in i matchen fick vi till en snabb kontring igen med ett bra skott, där det blev en retur rakt ut i planen. Vår mycket stabile mittback (matchens lirare) - Jonathan Flensborg (E17A) gjorde en imponerande löpning och dundrade in returen bakom en chanslös målvakt! 1-0 till oss! Ju längre matchen gick, desto tröttare blev de stora grabbarna från Spånga - det tar på krafterna att ligga i underläge och jaga kvittering. Relativt enkelt kunde vi hålla undan och segra i den första matchen! Den sista och avgörande matchen skulle alltså stå mellan Stockholm Science och oss - den som vann den, skulle gå vidare. För oss skulle ett oavgjort resultat räcka för avancemang. De var jämnspelta med oss och spelade på samma sätt - hög press och snabba kontringar. Vid ett par tillfällen stod vår målvakt för fantastiska reflexräddningar, men halvvägs in i matchen fick han kapitulera och de tog ledningen med 1-0. Våra grabbar var nu tvungna att sätta press för att få in ett mål, annars skulle det hela vara slut. Vi lyckades komma runt på kanterna och få till några farliga inlägg - tillslut tacklades en av våra spelare omkull i straffområdet vid ett inlägg och domaren blåste straff! Endreas Tesfai (E17A) stegade fram för att ta straffen. Kvitterat - och det skulle innebära 1-1 och i det läget med 6 minuter kvar, vidare till nästa omgång som segrande lag i gruppen... Endreas visade på rutin och iskyla - placerade enkelt bollen i vänstra hörnet, medan målvakten slängde sig åt det högra! Mål! Sedan följde en nervös väntan på slutsignalen, våra motståndare pressade oss frenetiskt med stundtals fult spel. Men vi höll undan även denna gång och lyckades få till ett oavgjort resultat - vi är vidare!
Tack grabbar för en riktigt fin insats - nu taggar vi till nästa omgång i Skol-DM!

/ idrottslärare Tor

 

Dela:
Kategorier: