35 UF-företag från Bromma på världens största UF-mässa

Bromma gymnasium har de senaste åren storsatsat på Ung Företagsamhet. Rekordmånga UF-företag deltog på #EPR2019 

Eleverna jobbade hårt från tidig morgon till sen kväll i sina montrar och tog emot alla besökare med stort engagemang och gott humör. Som besökare imponerades man av hur de lyckats skapa snygga montrar med små medel och hur proffsigt bemötandet var.
Bra jobbat alla UF-elever och UF-lärare som coachat dem!

UF-mässan #EPR2019

På Stockholmsmässan i Älvsjö visade 2500 UF-företag upp sina affärsidéer och sålde sina produkter. Ingen annanstans i världen är det så många som ställer ut samtidigt. Rekordmånga UF-företag deltog från Bromma gymnasium i år, 35 stycken. Deltagare från flera olika program presenterade affärsidéer av alla de slag. 

UF-mässan Entreprenörskap på riktigt #EPR2019 (annan webbplats)

Dela:
Kategorier: