Datorer och betyg årskurs 1 och 2

Under tiden onsdag 12 juni - torsdag 20 juni kan du som gått ut årskurs 1 och 2 hämta din ominstallerade dator på skolan hos IT-samordnarna i A200-korridoren. Tider: kl.10.00-15.00. Då får du ett nytt lösenord så att ditt konto kan aktiveras igen. Just nu är alla elevkonton låsta p g a ominstallationen, så ditt gamla lösenord fungerar ej.

När ditt konto är aktiverat kommer du kunna logga in på Skolplattformen igen. Detta kan du göra via genvägen högst upp på hemsidan eller genom att gå in på www.skolplattformen.se. Om du vill se dina betyg kan du göra det tidigast fredag 14 juni. Gör då så här: 

  1. Logga in på Skolplattformen
  2. Välj "Elevdokumentation" högst upp i rubrikraden
  3. Klicka på "Personligt" och sedan på "Betyg"
  4. Välj "Gymnasieskolan"
Dela:
Kategorier: