Bromma gick vidare i Skol-DM

Killarnas fotbollslag lyckades gå vidare från första gruppspelet i år igen, och det var lika spännande som vanligt.

I första matchen vann Bromma gymnasium mot Stockholm Science Innovation School med stora siffror 11-1. Den sista matchen mot Blackebergs gymnasium skulle avgöra vilket lag som skulle avancera till nästa omgång. Det blev en jämn match men när det var en kvart kvar lyckades Oscar Warne trycka in 1-0 till Bromma. Tempot höjdes och Blackeberg pressade på. De fick in en kvittering till 1-1 och när det var 8 minuter kvar tog de ledningen med 2-1. I det läget var vi utslagna, men grabbarna i laget repade mod och tänkte att det räcker ju med en kvittering. Laget pressade på frenetiskt och Blackeberg försvarade sig med allt de hade. I ett snabbt uppspel med dryga minuten kvar, kom plötsligt Abbas Heidari fri och pressade behärskat in 2-2.

Slutsignalen gick och vi är vidare!

Härligt kämpat grabbar och tack till publiken som slöt upp på Stora Mossens IP och hejade fram vårt lag!

Dela:
Kategorier: