Brommanästet 2019

Idag avgjordes årets Brommanäste. Både publiken och juryn fick bevittna välförberedda och vassa företagspitchar av fyra företag som valts ut av lärararna i de olika programmen. Juryn utsåg Netpun UF till vinnare och publikens val blev Upcycles UF

Båda vinnande bidragen har ett hållbarhetsfokus och genomtänkta affärsplaner. Neptun UF tillverkar miljövänligt tvättmedel gjort på handplockade kastanjer i närområdet. Mer info om företag hittar man här

Neptun har skördat fler framgångar än segern i Brommanästet. Nyligen vann man även Svea ekonomis tävling "Young E-business of the Year" vilket gav företaget ett stipendium på 10 000 kronor. Mer om denna framgång och företaget kan man läsa på BrommaDirekt

Upscycles UF erbjuder flerbostadshus en kostnadsfri och smidig lösning av problemet med överflöd av cyklar i gemensamma utrymmen. Företaget är uppbyggt med målet
att skapa plats och väcka nytt liv hos bortglömda cyklar. Mer info om företaget hittar man här.

Juryn bestod detta år av följande personer:

Sebastian Öhrn
VD och grundare av Myrqvist

Julia Kvarnlöv
Projektledare och PR-konsult på Kärnhuset

Erik Feldt
Chef för samhällsengagemang på Nordea

Nämnas bör även de två andra finalisterna som deltog i Brommanästet, som båda stod för en snygg och tydlig pitch.

Shady UF, mer info hittar man här

Bambdoza, mer info hittar man här

 

 

 

Dela: