Till innehåll på sidan

Inför 9 maj - Europadagen

Bromma gymnasium är sedan 2019 en EPAS skola- det vill säga European Parliament Ambassador School. Det innebär att vi arbetar med EU-frågor i vår vardag för att uppmärksamma arbetet som våra parlamentariker gör.

Vi har flera juniorambassadörer (elever) och fyra seniorambassadörer (lärare) som tillsammans driver frågor om EU. Just nu är dock arbetet inte så aktivt av förklarliga skäl.

Nu till Europadagen blir vårt sätt att uppmärksamma EU att hissa EU-flaggan som en symbol för dagen och tänka på hur viktigt det är med samarbete.

Arbetet i Europaparlamentet fortsätter trots Covid-19 och även om samarbetet verkar lite eftersatt just nu så är det trots allt det som är syftet med hela EU. Därför är fokus just nu detta: Vi tar oss igenom krisen tillsammans

 

Dela:
Kategorier: