Till innehåll på sidan

Välkommen att söka hit

Information till dig som går på någon annan gymnasieskola, och vill börja på Bromma gymnasium.

Om du har plats på en annan gymnasieskola, men gärna vill börja hos oss kan du ansöka om plats. Du behöver skicka in en kopia på ditt betyg från åk 9, samt ange din meritpoäng och samtliga kontaktuppgifter. Har du fått betyg från gymnasiet ska också dessa bifogas. Inled ansökan med vilket program och vilken årskurs det gäller. Om det har gått en tid in på terminen behöver du också skicka in en studieplan från din nuvarande utbildning.

Din ansökan är giltig under nuvarande läsår. Då vi har kö in till många av våra program får du ofta stå på väntelista, och det är då svårt att uttala sig om vi har möjlighet att hjälpa till med plats.

Gäller din ansökan Ekonomiprogrammet kontaktar du Eva-Marie Dahl:

evamarie.dahl@edu.stockholm.se

Gäller din ansökan Naturvetenskapliga programmet, Samhällsvetenskapliga programmet eller Teknikprogrammet kontaktar du Carina Palmlöf:

carina.palmlof@edu.stockholm.se.

Gäller din ansökan Språkintroduktion kontaktar du Bitte Slättebol:

Bitte.slattebol@edu.stockholm.se 

 

Dela: