Till innehåll på sidan

Stora vinstchanser på UF-mässan

På tisdag den 23 februari är det dags för den stora digitala mässan som organisationen Ung Företagsamhet ordnar. Alla Bromma gymnasiums UF-företag deltar. Många tävlingar kommer gå av stapeln denna dag och flera av skolans företag har chans att vinna.

Årets UF-mässa blir inte som på bilden ovan men den ställs inte in. Den blir digital och de tävlingar som brukar avgöras på mässan är anpassade till det digitala formatet. Skolans UF-företag är ytterst aktiva i dessa tävlingar och det har gett goda resultat. Hela fyra företag har gått vidare. Det är två företag i kategorin Social Hållbarhet, ett företag i kategorin Årets Vara och ett företag i tävlingen Årets Hantverkare. Vi håller tummarna för skolans duktiga entreprenörer på tisdag!

Dela:
Kategorier: