Till innehåll på sidan

UF framgångar på Naturvetenskapsprogrammet

Torsdag den 18 mars var det digital prisutdelning inom UF Stockholm. I Entreprenörskapskursen inom individuellt val var två av åtta företag var nominerade. Detta firades med tårta!

Tonicella UF med Leia Lanneskog, Ossian Malmström Rådling och Caspar Sandberg, samtliga i NA18A och Lux laces UF med Stella Enger, Elvira Näf, Hassan Ahmed och David Parmryd, samtliga i NA18B. Utöver detta var Stella även nominerad till ”Årets säljare”. Tonicella UF tävlade i kategorin ”Årets vara” med sina moderiktiga datorfodral och en imponerande försäljningsmodell. Lux laces UF tävlade i kategorin ”Årets Social hållbarhet” med sina reflexskosnören särskilt riktade mot barn och unga och med missionen att bidra till ökad användning av reflexer för att reducera trafikolyckor bland unga.

Dela:
Kategorier: